Steaua și Dinamo s-au impus în amicale

Steaua şi Dinamo au dat recital de goluri în meciurile de verificare disputate ieri. Campioana s-a impus cu 8-0 într-un meci contra Zărneștiului, iar “câinii” nu au făcut nici ei economie de goluri, 10-2 cu Verbania Calcio.

După un cantonament de zece zile sub conducerea noului antrenor sub acoperire, Mirel Radoi, steliştii au fost testaţi într-un amical cu echipa din eşalonul al patrulea, ASF Zărneşti.

prosport.ro

Steliştii nu au avut nicio problemă, iar scorul final a indicat 8-0. Marcatorii partidei au fost G. Iancu (dublă), Ad. Popă, Chipciu (dublă), Ţucudean, Grădinaru, Cr. Tănase.

Pentru cei de la Steaua urmează un weekend liber, pentru ca luni să se indrepre către Austria, unde se va desfăşura cel de-al doilea stagiu de pregătire din această vară. Vor avea patru meciuri de verificare în compania Legiei Varşovia, SK Austria Klagenfurt, Rubin Kazan şi FC Qarabagh, informează site-ul oficial al roși-albaștrilor.

De cealaltă parte, dinamoviştii se află deja în al doilea cantonament al pauzei competiţionale, după cel de la Braşov.

“Câinii” sunt în Italia, acolo unde tot ieri au desfăşurat o partidă amicală cu echipa din liga a şasea italiană, Verbania Calcio. Formția antrenată de Mircea Rednic nu a avut nicio emoţie şi s-a jucat cu adversarul. Responsabili cu golurile au fost Ionuț Șerban, Marius Alexe (2), Patrick Petre (2), Robert Moldoveanu, Bogdan Gavrilă, Fabian Himcinschi (2) și Fai Collins.

fanatik.ro

Dinamo va mai avea parte de alte patru amicale cu FC Chiasso, FC Lausanne Sport, FC Lugano şi, din nou, cu FC Chiasso. Ultimele două jocuri vor fi mici, fiecare de câte 45 de minute, conform gsp.ro.