Simona Halep și Serena Williams își vor apăra titlurile la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Indian Wells după ce a trecut de Barbora Strycova în 46 de minute. Românca nu a avut emoții în primul set unde s-a impus cu 6-3.

În debutul părții secunde, la scorul de 1-0 pentru Halep, Strycova a abandonat. Oficialii WTA au anunțat că răceala ar fi cauza abandonului.

Tenismena noastră va avea parte de o întălnire șoc în sferturile de la Indian Wells. Liderul mondial, Serena Williams va fi viitoarea adversară a româncei.  Aceasta s-a calificat mai departe, după ce a învins-o cu un scor de 6-2, 6-2 pe Katerina Bondarenko.Ha

Simona nu va avea un meci ușor în compania americancei, scorul general dintre ele fiind 6-1 în favoarea Serenei.

La finalul meciului, Halep a declarat că se bucură că nu a mai făcut aceleași greșeli, dar regretă că adversara sa a fost nevoită să încheie meciul în acest fel.

” Îmi pare rău pentru Barbara. Eu am avut un start bun de meci și am reușit să câștig primul set. Este bine că am făcut puține greșeli și am reușit să țin mingea în teren. M-am mișcat bine și sper să joc și mai bine. Azi am jucat în condiții grele, fiind foarte cald. Mă bucur cam-am calificat în sferturi. Acum mă gândesc la următorul meci și știu că va fi un duel dificil. Pot juca cu Serena și mi-ar placea asta. Este cea mai buna jucătoare din lume, dar eu am încredere în mine. Sunt pozitivă și sper să fac un meci bun”, a declarat aceasta pt gsp.ro

De cealaltă parte, Williams este încântată de partida pe care o va juca în compania româncei și speră la un meci frumos.

“Îmi place jocul ei. Știu că este agresivă și este luptătoare. Cu siguranță va trebui sa fiu pregătita, pentru că deja m-am învins o dată. “(Sursă gsp.ro)

Simona Halep își va apăra titlul în fața Serenei Williams în sferturile turneului de la Indian Wells, miercuri nu înainte de ora 14:00, ora României.

Redactor: Oana Pințoi