Simona Halep a învins-o pe Victoriei Azarenka şi s-a calificat în semifinale la US Open

Halep, numărul 2 WTA, a învins-o pentru prima dată în carieră pe Victoriei Azarenka, impunându-se în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-4, şi s-a calificat în semifinalele turneului de Grand Slem de la New York. Mai departe va juca cu Flavia Pennetta.

us-open-2015-simona-halep-dupa-calificarea-in-sferturi-am-tiut-ca-trebuie-sa-raman-concentrata-293133-1

Două ore şi 40 de minute, de atât a avut nevoie românca pentru a obţine cea mai bună performanţă a sa la Open-ul american.

În primul set, Halep nu a avut probleme şi şi l-a adjudecat cu 6-3. În actul secund, belarusa a devenit mult mai încrezătoare şi a reuşit să aducă egalarea.Setul decisiv a fost întrerupt 75 de minute din cauza ploii, când românca era condusă cu 2-1. Pauza i-a fost benefică Simonei care a întors rezultatul şi a reuşit astfel să se califice pentru prima dată în semifinale la US Open.

“A fost un meci dur. La acest nivel, cel mai ridicat din tenis, cred e normal să joci trei seturi. Sunt foarte fericită că am câştigat. Nu ştiu unde am găsit puterea să câştig acest meci, după pauză. Spectatorii au fost uimitori, mulţumesc că aţi venit şi că m-aţi susţinut. În primul set am jucat cel mai bun tenis al meu. Am vrut să fiu agresivă, să lovesc mingea repede şi să deschid unghiurile. Apoi am făcut un pas în spate şi a fost foarte dificil să mă apăr, pentru că ea loveşte puternic. Am alergat mult, am obosit un pic după al doilea set. Apoi a venit pauza, mulţumesc, Doamne, pentru ploaie. Am găsit puterea să revin pe teren şi să dau totul pentru a câştiga, pentru că am vrut din tot sufletul să câştig acest meci şi să joc prima oară aici o semifinală”, a declarant Halep, conform stirileprotv.ro.

În penultimul act va juca în compania Flaviei Pennetta, care a trecut de Petra Kvitova cu 2-1. Partida dintre cele două se va juca în noaptea de joi spre vineri.

Simona se declară hotărâtă şi cu mare încredere că va putea să obţină victoria împotriva jucătoarei din Italia:

“Pot să spun că îmi doresc să câştig, am jucat cu ea acum doi ani aici, dar am jucat şi anul acesta, mult mai important pentru mine şi am câştigat acel meci, am încredere că pot să câştig mâine, bineînţeles, dar tot aşa de adevărat este că va fi un meci foarte greu şi ea va lupta pentru şansa ei, pentru că este o şansă mare şi pentru ea”, informează mediafax.ro.

Italianca conduce la general cu 3-1, succese pe care le-a dobândit în sferturi la Marbella în 2010, în optimi la Bastad, abandon şi optimi la US Open în 2013. Simona a învins-o în lună martie, în optimile turneului de la Miami cu 6-3, 7-5, informează digisport.ro.

Calificată în semifinale, constănţeanca de 23 de ani va fi recompensată cu 805.000 de dolari şi cu 780 de puncte WTA, anunţă sursa citată.