România ocupă locul 17 la finalul Jocurilor Europene de la Baku

Echipa României a ocupat locul 17 din 42, în clasamentul pe medalii, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Baku.

Delegaţia României a fost formată din 147 de sportivi, 83 de băieţi şi 64 de fete. Aceştia s-au întrecut în 22 de probe sportive, terminând pe locul 17.

Sportivii români şi-au trecut în palmares 12 trofee, 3 medalii de aur, 5 de argint şi 4 de bronz.

Fetele de aur ale României care au ridicat tricolorul pe primul loc sunt Andreea Chițu la judo, Ana-Maria Brânză la spadă individual şi echipa feminină de spadă.

558da8b795f9cfda62000002

Pe podiumul clasamnetului final s-au aflat Rusia cu 146 de medalii (79 de aur, 40 de argint şi 45 de bronz), pe locul doi Azerbaidjan cu 56 de medalii (21 de aur, 15 de argint şi 20 de bronz) şi pe poziţia a treia s-a aflat Marea Britanie cu 47 de medalii (18 de aur, 10 de argint şi 19 de bronz), informează digisport.ro.

Ceremonia de închidere a primei ediţii a Jocurilor Europene de la Baku se va desfăşura în seara aceasta.