România – Grecia 0-0

Naţionala României a remizat aseară, 0-0, în confruntarea cu Grecia, pe cel mai mare stadion al ţării.

Stelios-KitsiouGabriel-Torje-325x200

În faţa a 38.000  de spectatori, Reprezentativa de fotbal a ţării noastre a obţinut cel de-al treilea rezultat de egalitate la rând, după 0-0 cu Irlanda de Nord, Ungaria şi Grecia.

După înfrângerea din 2013 în fața grecilor, când România a pierdut barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial din Brazilia, partida de aseară era momentul potrivit unei revanşe, însă “tricolorii” au refuzat să-şi asigure calificarea de acum.

România a fost superioară în atac celei elene, însă ocaziile nu au fost fructificate pe măsură. Pentru prima dată titular, Budescu nu şi-a dovedit formă bună prin care trece la Astra. Intervenţia sa din minutul 17, şutul din unghi cu piciorul nu i-a creat mari emoţii lui Karnezis.

Torje a ratat una dintre cele mai mari ocazii în debutul reprizei secunde. Centrarea lui Paul Papp l-a prins într-o poziţie bună, însă şutul său a trecut pe lângă poarta elenă.

Pentru greci, primul şut pe poartă a venit abia în minutul 84 prin Kone, fără probleme pentru Tătărușanu.

Jocul s-a încheiat, din nou, cu o remiză albă pentru echipa lui Anghel Iordanescu, a treia la rând.

România se afla pe locul 2 în grupa F cu 16 puncte, la un punct în spatele liderului Irlanda, care a remizat acasă cu Ungaria, 1-1. Locul 3 este ocupat de maghiari cu 13 puncte. Finlanda se poziţionează pe 4, cu 10 puncte, după victoria contra Insulelor Feroe cu 1-0. În subsolul clasamentului sunt Insulele Feroe cu 6 unităţi şi Grecia cu 3.

Ultimele două etape vor avea loc luna viitoare. România va întâlni acasă pe 8 octombrie Finlanda şi în deplasare trei zile mai târziu pe Insulele Feroe.

Echipele de start:

România: Tătăruşanu – Papp, Chiricheş, D. Grigore, Raţ – Hoban, Pintilii – Torje, Budescu, Maxim – Keseru

Grecia: Karnezis – Holebas, Papastathopoulos, Manolas, Kitsiou – Aravidis, Tziolis, Samaris – Fortounis, Mitroglou, Fetfatzidis

Iată și cele mai importante declarații după România – Grecia, 0-0, conform digisport.ro:

“Nu cred că e vorba de blocaj, e vorba că și azi ne-am creat câteva ocazii, chiar dacă nu erau foarte clare, dar nu am reușit să înscriem. Am întâlnit o echipă a Greciei care a jucat dezinvolt, deschis, salut acest lucru. Au vrut probabil să arate că nu merită acest loc, de codașă a grupei”, a spus Claudiu Keșeru.

“După jocul prestat în prima repriză, nu meritam să câştigăm. În a doua, meritam să câştigăm. Trebuie să fim realişti şi să recunoaştem că nu am făcut un meci bun azi. Am dezamăgit multă lume azi. Trebuie să ne mulţumim cu acest punct.

Sperăm să avem mai multe şanse la ultimele două meciuri şi să ne calificăm. Nu e vorba de oboseală. Când ai 40.000 de oameni care te susţin din tribune, nu te mai gândeşti la oboseală.

Când începi prost un meci, e greu să revii şi să câştigi. Nu e vorba de presiune, emoţii, frică sau lipsă de valoare, în niciun caz. Cred că un motiv anume nu există şi nu găsim o scuză pentru ce se întâmplă”, a comentat Gabriel Torje.

Vlad Chiricheș a punctat și el:

“E o chestiune de moment, vom trece peste ea şi vom înscrie. Asta ne dorim, să trecem peste acest lucru, nu cred că trebuie să îi spunem blocaj. E un lucru pozitiv că nu primim gol”.

Declarațiile ce vin din partea adversă sunt pozitive si încurajatoare:

“Consider că România merită să meargă la Europene. Este o echipă cu jucători foarte buni, are controlul jocului şi, cel mai important, are continuitate. Să nu uităm că are şi un antrenor cu experienţă extraordinară, care o va ajuta să ajungă acolo unde doreşte”, a declarat antrenorul interimar al grecilor, Kostas Tsanas.

“România mai are două partide şi dacă va câştiga una dintre ele atunci se va califica”, a spus si portarul Orestis Karnezis.