România a remizat la Budapesta şi este pe locul 2 în grupa F

Selecţionata României a remizat aseară, 0-0 cu Ungaria, pe stadionul Groupama Arena din Budapesta, în preliminariile Campionatului European din 2016.

ungaria-romania-300x188

Deşi românii au făcut diferenţa în teren, scorul a rămas acelaşi, iar meciul s-a încheiat nedecis cu o remiză albă.

Keșeru a fost primul care a oferit palpitaţii la poarta ungurilor, cu un şut de la 30 de metri, cu puţin peste poartă.

Replica ungară a venit în minutul 36, când Szalai a centrat puternic, dar Tătărușanu nu a ezitat să-şi arate calităţile, trimiţând în corner.

În încheierea primei reprize, Torje a lucrat bine o fază, însă finalizarea nu a fost cea așteptată.

În cea de-a doua repriză, cei care au ieşit mai motivaţi de la cabine au fost adversarii. Guzmics a fost aproape de deschiderea scorului, în minutul 50, însă mingea a depăşit cu puţin poarta.

La debut, Budescu şi-a făcut şi el simţită prezenţa cu nouă minute înainte de finalul partidei cu un şut care nu a nimerit spatiul porții.

Jocul s-a încheiat egal, la fel ca în tur, iar România a rămas neînvinsă de 34 de ani în fața Ungariei. După meciul de la Budapesta, Naţionala a pierdut primul loc în grupă, fiind surclasată de Irlanda de Nord care a învins în Feroe cu 3-1. Adversara de luni, Grecia, a pierdut pe teren propriu  întâlnirea cu Finlanda cu 1-0.

Următoarea etapă va avea loc luni, când Finlanda va întâlni acasă Insulele Feroe, Irlanda de Nord va primi vizita Ungariei, iar România va juca cu Grecia, pe Naţional Arena.

6. Grecia – 2

suporterii-romani-s-au-luat-la-bataie-intre-ei-inaintea-meciului-dintre-nationala-ungariei-si-romaniei-18514151

Rolul suporterilor este de a-și încuraja echipa

Un moment mai puţin plăcut a fost cel legat de suporteri. Deşi cel mai mare pericol era considerat o eventuală dispută între fanii celor două reprezentative, situaţia a fost cu totul alta. Fanii romani s-au bătut între ei. Mai exact suporerii stelişti şi cei dinamovişti. Cei din urmă s-au supărat pe cei din Ghencea din cauza tricourilor pe care le purtau. Incidentul nu a durat mult, forţele de ordine au intervenit şi au calmat spiritele.

Iată şi cele mai importante declaraţii:

“Nu este o problemă că nu mai suntem pe primul loc în grupă, important e să ne atingem obiectivul de a ne califica. Putem încă să pierdem calificarea, meciul cu Grecia este foarte greu. Grecia este, după părerea mea, cea mai puternică echipă din grupă, chiar dacă se află pe locul pe care se află”, a punctate selecţionerul României, Anghel Iordanescu.

De cealaltă parte, conform dolcesport.ro, selecţionerul Ungariei, Bernd Storck , a declarat:

“A fost un meci dificil. Am avut foarte multe probleme înaintea partidei, întreaga săptămână. Am făcut trei ședințe de pregătire, au fost jucători care nu au evoluat împreună până acum, nu evoluează la echipele lor de club”.

Cel mai nou jucător selecţionat la Naţională, Constantin Budescu, s-a declarant bucuros pentru debutul său, informează sursa citată.

“Am făcut un meci bun, dar n-am reușit să câștigăm. Per total, meritam victoria. Sunt foarte bucuros că a venit și momentul să joc pentru Națională, sper să nu mă opresc aici. Este foarte bine ce a făcut selecționerul în această seară, am intrat pe parcurs și asta a fost”.