Rezumatul primei etape din sezonul 2016-2017

Iubitorii fotbalului pot răsufla ușurați. După un început de vară plin de fotbal european, microbiștii se pot delecta cu mult așteptata Liga 1.

Weekendul acesta a avut loc prima etapă, și chiar dacă e devreme pentru o primă părere, unele echipe au înregistrat deja surprize.

193470

Voluntari și Viitorul au deschis prima rundă cu partida pe care constănțenii au câștigat-o în deplasare, scor 1-0.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Gabi Iancu în finalul primei reprize.

Nou promovata Gaz Metan Mediaș a debutatat cu dreptul în Liga 1 după ce a învins pe teren propriu cu 2-0 pe ASA Târgu Mureș.

Llullaku a deschis scorul pentru gazde din penalty, pentru ca după zece minute, oaspeții să egaleze prin Candrea.

Axente a adus victoria echipei sale care a profitat de respingerea în bară a lui Stăncioiu și a trimis mingea în poartă.

Pandurii a dovedit că nu în zadar a încheiat sezonul anterior pe podium și și-a adjudecat cele trei puncte după ce a învins Craiova cu 2-1.

Herea a marcat la primul său meci pentru olteni, deschizând scorul în minutul 57.

Cu un minut înainte de final, Vătăjelu a agalat din penalty, însă bucuria oaspeților pentru un rezultat de egalitate a fost distrusă în minutele de prelungire când Hora a marcat și a trimis toate cele trei puncte la Târgu Jiu.

Dinamo s-a răzbunat pentru înfrângerea zdrobitoare din sezonul trecut și a învins campioana Astra în deplasarea de la Giurgiu cu 4-1.

Gnohere a fost omul meciului cu trei reușite. Dinamovistul a marcat prima dată din penalty în urma unui fault al lui Seto la Palic.

Chiar înainte de pauză, câinii și-au mărit avantajul cu golul lui Lazăr din centrarea excelentă a lui Gnohere.

La cinci minute de la reluarea jocului, Astra a făcut 2-1 după executarea unei lovituri de pedeapsă de către Boldrin.

Dinamo a mai punctat în minutul 70 și 76 prin același Gnohere, iar câinii încep sezonul cum nu se poate mai bine.

CFR Cluj-Concordia Chiajna a fost ultimul meci al etapei. Gazdele au câștigat cu 2-0 prin golurile marcate de Cristian Lopez și Guima.

Partida dintre Steaua și CSM Iași a fost amânată pentru că vicecampioana României va juca marți în Europa.

De asemenea, Rapid-Botoșani a fost amânat din cauza situației neclare de la clubul din Giulești.