Rezultatele înregistrate în prima zi a şaisprezecimilor Cupei României

Marţi au avut loc primele meciuri din faza şaisprezecimilor de finală ale Cupei României, ediţia 2015-2016.

cupa+romaniei+fotbal_182487

Toate echipele din primul eşalon fotbalistic s-au calificat în optimi. Dacă Poli Timişoara şi ASA Târgu Mureş s-au impus fără probleme, nu acelaşi lucru se poate spune şi despre CSMS Iaşi, CFR Cluj sau Pandurii. Ultimele trei au “tremurat” pentru un loc în faza următoare.

Atât în timpul regulamentar, cât şi după prelungiri, Iași-ul a terminat la egalitate, 1-1, disputa cu Berceni şi s-a ajuns la penalty-uri. A câştigat aici cu 4-2.

CFR Cluj a trecut de Baloteşti cu 1-0 după prelungiri, graţie golului marcat de Beleck în minutul 112.

Şi Pandurii Târgu Jiu a ajuns la loviturile de departajare în confruntarea cu UTA Bătrâna Doamnă, după 1-1 din timpul normal de joc. S-a impus cu 3-1 şi merge în optimi.

ASA Târgu Mureş, la primul meci cu Cristiano Bergodi pe bancă a câştigat fără emoţii întâlnirea cu Bucovina Pojorâta, scor 4-1.

Şi timişorenii merg mai departe, după 2-0 cu Râmnicu Vâlcea.

Viitorul II este a şasea formație calificată, după ce a învins pe teren propriu Academica Clinceni cu 2-1.

Astăzi şi mâine vor avea loc alte meciuri din şaisprezecimile Cupei României la fotbal, după cum urmează: