“Recursul etapei” XXIII

etapaEtapa XXIII din Liga 1 a debutat cu partida dintre Botoșani și ASA Târgu Mureș, încheiată cu victoria ardelenilor, cu scorul de 2-1. Zicu și Marius Constantin au marcat pentru ocupanta locului doi, în timp ce Acsinte a marcat pentru Botoșani.

CSU Craiova-Astra au remizat cu scorul de 0-0, în timp ce în aceeași zi, Rapid a primit vizita formației Oțelul Galați, în fața căreia s-a impus cu 2-0. A fost prima victorie din retur pe teren propriu a giulestenilor. Primul gol a fost înscris de Meulens după doar 5 minute de la startul partidei. Daniel Niculae și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj și meciul s-a terminat 2-0. Ambele echipe au rămas în zona roșie a clasamentului.

O altă partidă interesantă s-a petrecut sub Tâmpa, acolo unde Brașovul s-a impus în fața lui Dinamo cu 1-0. Brașovenii au jucat cu un om în minus după eliminarea lui Bencun din minutul 74, după ce acesta a primit al doilea galben. Singurul gol a fost marcat de Cristian Ganea cu două minute înainte de final dintr-o lovitură liberă. Dinamo rămâne pe locul 6, în timp ce FC Brașov este pe locul 10, la trei puncte de zona retrogradabilă.

Gazul din Mediaș au obținut prima victorie din retur acasă la Pandurii, unde au câștigat cu 1-0. Dan Roman este autorul golului și este la a patra reușită în acest sezon. Echipa lui Edi Iordănescu se află la a doua înfrângere consecutivă, etapa trecut㠀œîncasând patru goluri de la Viitorul lui Hagi.

Cu același scor (1-0) s-a impus și Petrolul la Cluj, în fața CFR-ului. Teixeira a fost unicul marcator din penalty. Petrolul Ploiești este pe locul 3, în timp ce vremurile de glorie ale CFR-ului sunt apuse, aceștia transformându-se în lanterna roșie a clasamentului.

Steaua a învins Viitorul duminică seară în Ghencea cu 4-1 și își păstrează distanța de șapte puncte față de echipa secundă, ASA Târgu Mureș. Deși cei care au deschis scorul au fost băieții lui Hagi, Steaua și-a revenit și a făcut spectacol. Tănase cu o dublă, Rusescu și Țucudean au marcat pentru echipa condusă de Costel Gâlcă. Iancu a ratat și un penalty, după ce Albuț a apărat lovitura de pedeapsă.

Ultimele două meciuri ale etapei le-au adus față în față pe Concordia-Ceahlăul și CSMS Iași-U Cluj. Ceahlăul a câștigat cu 1-0, golul fiind marcat de Rodrigues în minutul 17.

De cealaltă parte, Iașiul își continuă parcursul bun, având 16 puncte în șase etape; aceasta a câștigat cu 2-0 partida disputată contra echipei U. Cluj. Marius Mihalache și Bojan Golubovic au fost marcatorii partidei care a încheiat etapa 23.

Gaz Metan Mediaș, Rapid, U Cluj, Ceahlăul, Oțelul și CFR Cluj sunt pe locurile retrogradabile ce duc în Liga II, în timp ce Steaua, Târgu Mureș și Petrolul își împart podiumul Ligii 1.