PSG-Manchester City 2-2 și Wolfsburg-Real Madrid 2-0, în sferturile Champions League

Campioana Franței, PSG a terminat la egalitate, scor 2-2, confruntarea de pe teren propriu cu Manchester City.

După un sfert de oră de joc, PSG a primit lovitură de pedeapsă însă Zlatan Ibrahimovic nu a reușit să deschidă scorul, portarul advers fiind pe fază. Hart este la cel de-al treilea penalty la rând pe care îl apără în Europa, potrivit DigiSport.

După imensele ratări de ambele părți cât pentru un sezon întreg, Manchester a deschis scorul prin De Bruyne din pasa excelentă a lui Fernandinho.

Bucuria nu a durat prea mult pentru că la trei minute Zlatan Ibrahimovic a profitat de o gafă a portarului lui Manchester și a adus egalarea.

În repriza secundă, gazdele au părut mai motivate și au trecut în avantaj după ce Rabiot a profitat de pasa lui Cavani.

În minutul 72, Fernandinho a închis tabela la 2-2, iar calificarea se joacă în retur, în Anglia.

Campioana Franței nu va avea un meci deloc ușor mai ales că Matuidi și David Luiz nu se vor regăsi pe teren, amândoi fiind suspendați.

În ultimul sfert al Ligii Campinilor, Real Madrid a pierdut cu 2-0 în fața nemților de la Wolfsburg.

Deși veniseră cu mult optimism și un moral excelent după victoria din campionat în fața marii rivale Barcelona, madrilenii nu au reușit să scoată un rezultat pozitiv și aici.

Ricardo Rodriguez a deschis scorul, marcând primul său gol în Liga Campinilor, în timp ce Maximilian Arnold a stabilit scorul final, 2-0.

Echipa antrenată de Zidane nu are un sezon prea bun după ce a fost exclusă din Cupa Spaniei, iar în campionat se află pe poziția a treia la 7 puncte distanță de liderul Barcelona.

În celelalte două meciuri din sferturile Ligii Campionilor, Barcelona a învins pe teren propriu Atletico Madrid cu scorul de 2-1, iar Bayern are prima șansă la calificarea după 1-0 cu Benfica.