Liverpool-Sevilla, finala de poveste a Europa League

Se anunță un meci de poveste între Liverpool și Sevilla, cele două combatante la trofeul Europa League.

Liverpool a reușit din nou să scrie o istorie frumoasă în Europa. După 1-0 pentru Villarreal în tur, echipa lui Klopp a reușit să întoarcă rezultatul la 3-0 și să obțină prima calificare într-o finală europeană după 9 ani de secetă.

meci

Bruno Soriano și-a deviat mingea în propria poartă și a dechis scorul pe Anfield.

Sturidge a profitat de pasa excelentă a lui Firmino, pasator și la primul gol, și a făcut 2-0.

Spaniolii au jucat ultimul sfert de oră în inferioritate numerică după ce Victor Ruiz a văzut cel de-al doilea galben.

Firmino a fost la post și i-a pasat lui Lallana pentru cel de-al treilea gol, iar fiesta a început.

Villarreal nu a mai făcut nimic până la pauză, iar partida s-a încheiat cu victoria gazdelor care au șanse mari la câștigarea trofeului Ligii Europa.

Sevilla le va sta în cale, însă, după ce a trecut de Șahtiorul lui Mircea Lucescu cu 3-1.

După 2-2 în tur, ucrainenii nu au reușit să facă mare lucru pe stadionul Ramón Sánchez Pizjuán și au părăsit cea de-a doua competiție europeană.

Liverpool-Sevilla se joacă pe 18 mai, pe stadionul St. Jakob-Park, din Basel.