Lista echipelor calificate în optimile Cupei României

Marţi, miercuri şi joi s-a disputat faza şaisprezecimilor Cupei României la fotbal. Dacă unele formaţii au întâmpinat probleme şi exista riscul să rămână acasă, pentru altele, această fază a Cupei a reprezentat o joacă pentru accesul în faza imediat urmatore.

fotbal16-1410861075

Aşadar, după calificarea obţinută marţi de Pandurii Târgu Jiu, FC Viitorul II, ASA Târgu Mureş, CFR Cluj, CSMS Iaşi şi ACS Poli Timişoara, a venit rândul altor zece formaţii să-şi continue drumul în Cupă.

Miercuri s-au înregistrat următoarele rezultate:

Unirea Brânceni – Astra Giurgiu 0-5

Liderul Ligii 1, Astra nu a avut nicio emoţie cu echipa din Liga a IV a, Unirea Brânceni şi s-a impus cu 5-0. Giurgiuvenii au deschis scorul foarte repede, prin Roşu în minutul 1. Acelaşi Roşu a mai înscris de două ori, în minutele 87 şi 89, iar Enache ’44 şi Alibec ’72 au fost ceilalţi doi marcatori.

CS Mioveni – FC Botoşani 1-2

FC Botoşani s-au calificat şi ei în optimile Cupei după victoria cu 2-1 în fața divizionarei secunde, CS Mioveni. Au marcat A. Popa în minutul 70 pentru gazde, respectiv Roman ’38 şi Cabrera ’80 pentru oaspeţi.

Rapid CFR Suceava – FC Braşov 0-2

Derby-ul Ligii a II a a fost câştigat de Braşov cu 2-0 în fața Rapidului CFR Suceava, graţie golurilor înscrise de Ene ’75 şi Letan ’81.

Unirea Tărlungeni – Petrolul Ploieşti 0-6

“Lupii galbeni” au câştigat fără drept de apel cu 6-0 contra formaţiei din liga secundă, Unirea Tărlungeni. Benga ’30, Tamuz ’38, ’90, Varga ’47, Milinceanu ’78 şi Lemnaru ’85 i-au condus pe ploieşteni în optimile Cupei României.

Ripensia Timişoara  – FC Viitorul 0-2

FC Viitorul s-a impus cu 2-0 în deplasarea de pe terenul echipei din Liga a IV a, Ripensia Timişoara. Constănţenii sunt singurii care au două echipe în Cupa României, Viitorul şi Viitorul II. Au marcat Mişelăricu ’13 şi Tănase în prelungiri, din penalty.

SC Bacău – CSU Craiova 6-4 (la penalty-uri)

Craiova  a fost surpriza şaisprezecimilor după ce a fost învinsă la penalty-uri de Bacău cu 6-4.

FCM Baia Mare – FC Voluntari 1-0

Şi formaţia FC Voluntari rămâne acasă după înfrângerea suferită în faţa  lui FCM Baia Mare cu 1-0. După acest rezultat, antrenorul Flavius Stoican a demisionat de pe banca ilfovenilor.

Joi au avut loc ultimele trei jocuri din şaisprezecimile Cupei României. Satelitul vicecampionilor de la ASA Târgu Mureş a pierdut contra Concordiei Chiajna cu 4-0, în timp ce Dinamo “a tremurat” în fața Daciei Brăila după ce a fost condusă cu 1-0 până în minutul 61. A reuşit însă să învingă cu 3-2 prin hat-trick-ul lui Gnohere.

Ultimul meci a fost o reeeditare a finale de anul trecut, dintre U Cluj şi Steaua, încheiată cu victoria oaspeţilor cu 1-0 prin golul lui Tahar din minutul 81.

Optimile Cupei României vor avea loc anul viitor.