Guardiola lovește din nou

De Alexander Ștefan

Încă un duel între echipele din Manchester, încă o victorie a “Cetățenilor” antrenați de Pep Guardiola, care îl învinge pe José Mourinho din nou, de data aceasta meciul terminându-se 3-1 în favoarea elevilor catalanului.
Manchester City a început furibund partida, având posesia, și încercând să marcheze rapid, lucru care s-a și întâmplat în minutul 12, după ce David Silva a combinat în bandă cu Raheem Sterling, cel din urmă a intrat în careu, lansând o centrare ce îl căuta pe portughezul Bernardo Silva care la rândul său a recentrat, iar spaniolul Silva a interceptat mingea, l-a driblat pe Chris Smalling și a înscris în poarta apărată de David de Gea.

În minutul 48, Manchester City a lovit din nou prin Sergio “Kun” Agüero. Atacantul argentinian a pus mingea în plasă după o combinație de efect cu Riyad Mahrez, șutând fără milă față de spaniolul din poarta lui United, mingea trecându-i acestuia din urmă printre mâini.
Diferența a fost redusă de catre Anthony Martial în minutul 58, dintr-un penalty acordat corect de către centralul Anthony Taylor, după ce portarul lui City, Ederson, l-a faultat pe Lukaku, intrat în minutul 57 în detrimentul lui Jesse Lingard.

Manchester City nu s-a lăsat și a căutat golul 3, având numeroase ocazii după golul “diavolilor roșii”, reușind de altfel în minutul 86 un gol senzațional prin İlkay Gündoğan, care a reușit să înscrie după ce mingea a fost pasată de “Cetățeni” de 48 ori, aproape întreaga echipă participând la gol, cu excepția portarului brazilian, Ederson.
Manchester United venea după 3 victorii consecutive în toate competițiile și părea că poate menține această serie pozitivă, însă jocul diavolilor este din ce în ce mai dezamăgitor, iar José Mourinho se află în poate cea mai proastă pasă a carierei sale, locul său pe Old Trafford fiind pe zi ce trece și mai nesigur. Fanii își doresc o schimbare, pe care Zinedine Zidane o poate aduce, el fiind încă favoritul să îi preia locul portughezului, conform www.dailystar.co.uk.

Sursă foto: Boston Herald.