Cultural

Festivalul de Film al țărilor CSI – „Aripi”, ediția a 2-a

CSI

În luna aprilie, Centrul Rus de Știință și Cultură din București organizează a doua ediție a Festivalului de Film al țărilor CSI. În cadrul acestui festival vor participa: Republica Armenia, Republica Azerbaidjan, Republica Kazahstan, Federația Rusă și România. Perioada de vizionare a filmelor este 16-20 aprilie, iar intrarea este liberă. Evenimentul va avea loc la sala de cinema a Centrului Rus de Știință si Cultură (Bld. Lascăr Catargiu nr.50, sector 1, București).

Programul festivalului

16 aprilie

  • 18:30 – Deschidere
  • 19:00„Contribuția” (film artistic de deschidere), Federația Rusă, 2016 (100 minute, subtitrare în română)

17 aprilie

  • 15:30„România și Kazahstan: o prietenie durabilă” (film documentar), Kazahstan, 2016 (48 minute, în română)
  • 16:30„Clopot de alarmă” (film artistic), Azerbaidjan, 2014 (105 minute)
  • 18:30 „Vânare de vânt” (film de scurt metraj), 2013, Georgia prezentată de Film TEEP/ ArtViva (15 minute, subtitrare în engleză)
  • 18:45„Dinola”, 2013, Georgia prezentată de Film TEEP/ ArtViva (15 minute, subtitrare în engleză)

18 aprilie

  • 15:30„Se spune că roșiilor le place rockul” (film de scurt metraj),  Estonia prezentată de FilmTEEP/ArtViva, 2016 (39 minute, subtitrare în engleză)
  • 16:20 – „Distanța” (film de scurt metraj), Estonia prezentată de FilmTEEP/ArtViva, 2016 (39 minute, subtitrare în engleză)
  • 17:10„Timeless Love” (film de scurt metraj), 2017, ArtVita (2018, în română, franceză, germană, cu traducere în română)
  • 17:30 –  „Garni Geghard” (film documentar), Armenia, 2014 (41 minute, subtitrare în engleză)
  • 18:20„Fotografie de familie” ( film de scurt metraj), colaborare Centrul Rus/ArtViva, 2016 (25 minute, subtitrare în română)
  • 19:00„Un bărbat și o femeie” (film documentar), 2017, Televiziunea Română (14 minute, în română)
  • 19:15„Nucul” (film artistic), Kazahstan, 2015 (81 minute, subtitrat în română)

19 aprilie

  • 16:00„Povestea minorităților” (film documentar), 2017, Televiziunea Română (episodul 1, 50 minute)
  • 17:00„Drumul către mama” (film artistic), 2017, Kazahstan (127 minute, subtitrat în română)
  • 19:15„Culoarea rodiei” (film artistic), 1967, Armenia (80 minute, subtitrat în limba engleză)

20 aprilie

  • 16:00„Li.le” (film de animație), Georgia prezentată de FilmTEEP/ArtViva, 2017 (9 minute); „Pauza de cafea” (film de scurt metraj), Georgia prezentată de FilmTEEP/ArtViva, 2015 (12 minute, subtitrare în engleză); „Amurg” (film de animație), Georgia prezentată de FilmTEEP/ArtViva, 2015 (3 minute)
  • 16:30„Lazy Huri” (desene animate), Armenia (22 minute, subtitrat în engleză)
  • 17:00„Drumul spre Berlin” (film artistic), 2015, Federația Rusă (82 minute, subtitrat în engleză)
  • 18:30„Livada roșie” (film artistic de încheiere), 2017, Azerbaidjan (88 minute, subtitrat în engleză)

Sursă foto

Cele mai citite

To Top