FC Botoşani s-a calificat în turul doi preliminar al Ligii Europa

În această seară, FC Botoşani a întâlnit în deplasare gruparea georgiană Ţhinvali, pe care a învins-o cu scorul de 3-1 şi s-a calificat în turul doi preliminar Europa League.

botosani_72833200

După ce săptămâna trecută scosese doar un egal pe teren propriu, echipa antrenată de Leo Grozavu a demonstrat că se poate şi a acces în următorul nivel al Ligii Europa.

Roman a fost primul care a deschis scorul, în minutul 6 şi a marcat dubla în minutul 59, iar Batin a înscris pentru 3-1, în minutul 68. Pentru gazde, Kilasonia a fost singurul marcator din penalty, în minutul 65.

Botoşani va întâlni în turul doi pe Legia Varşovia, vicecampioana Poloniei, primul joc va fi în deplasare pe 16 iulie, returul având loc o săptămână mai târziu, informează agerpres.ro.