Astra-West Ham United 2-2 şi ASA Târgu Mureș-Saint-Etienne 0-3

Unii plâng, alţii râd. Asta s-a întâmplat aseară în partidele pe care cele două echipe româneşti le-au disputat în manşa întâi, din turul 3 preliminar al Europa League.

westham-astra

Astra lui Șumudică a scos un egal cât o victorie pe terenul celor de la West Ham şi rămân cu şanse mari de calificare în returul de peste o săptămână de la Giurgiu.

În faţa a 34.000 de spectatori, Astra nu s-a lăsat intimidată de forţa londoneză şi poate spera la o calificare istorică.

Deşi au fost conduși cu 2-0 prin golurile lui Valencia şi Zarate, giurgiuvenii au reuşit să egaleze graţie reuşitei lui Boldrin şi autogolului lui Ogbonna, asta după ce West Ham a rămas în inferioritate numerică din minutul 59, cauzată de eliminarea lui Collins.

Returul se joacă peste o săptămână la Giurgiu.

Echipele de start:

West Ham United: Adrian – O’Brien (Burke ’35), Collins, Ogbonna, Cresswell – Kouyate, Oxford, Noble – Payet – Zarate (Jarvis ’76), E. Valencia (Maiga ’37).

Astra Giurgiu: Lung jr. – Queiros, Geraldo, Găman, Junior Morais – Seto, Boldrin (Dandea ’86) – Enache, Teixeira, William (Florea ’76) – Budescu (Lovin ’90+1).

ASA-Tg.-Mureș-Saint-Etienne

În celălalt meci al zilei, ASA a debutat cu o înfrângere la scor, 3-0, acasă cu francezii de la Saint-Etienne.

Ardelenii nu au reuşit să facă faţă echipei antrenate de Christophe Galtier şi au pierdut la scor de neprezentare.

În minutul 24, Diomande a deschis scorul cu un şut de la 25 de metri, urmat de Hamouma, în minutul 75. Cu 7 minute înainte de fluierul final, Hamouma a marcat dubla, iar francezii sunt ca şi calificaţi în Europa League.

Echipele de joc, conform gsp.ro:

ASA: Stăncioiu – Golanski, Bejan, Gonzales, Balic – Mureșan (Costa 67′), N’Doye – Gorobsov, Brandan (Pedro 61′),  Jazvic – Axente (Manolov 80′).

St. Etienne: Ruffier – Theophile-Catherine, Bayal Sall, F. Pogba, Assou-Ekotto (Brison 61′) – Diomande, Perrin, Clement – Hamouma (Monnet-Paquet 84′), Roux (Mollo 74′), Gradel.