A doua remiză a semifinalei – Petrolul-Steaua 1-1

steaua petrolulSteaua București și Petrolul Ploiești și-au dat întâlnire pe stadionul “Ilie Oană” pentru a disputa cea de-a doua semifinala a Cupei României.

Meciul a început tare, cu ocazii de ambele părți. Mai intâi, Țucudean a șutat din interiorul careului, fiind blocat de Pecanha  urmat la câteva minute de Astafei, care a trimis cu capul, dar Arlauskis a reținut.

În minutul 22 Meme Tchite marchează pentru gazde din cinci metri după o lovitură liberă executată de Vasilache. Până la pauză, Steaua a mai ratat câteva ocazii prin Chipciu și Varela.

Repriza secundă a început cu șansa lui Teixeira de a majora scorul la 2-0, dar mingea a lovit bara. Tot în bară a trimis și Chipciu, după o centrare bună a lui Râpă. Același Chipciu și-a reparat greșeala în ultima fază a meciului.

Steaua pleacă cu un egal de la Ploiesti ce o va ajuta considerabil în returul de pe 2 aprilie din Ghencea.

Echipele de start:

Steaua: Arlauskis – Râpă, Papp, Varela, Tosca – Bourceanu, Prepeliță – Popa, Chipciu, Tanase – Țucudean

Petrolul: Pechana- Alcenat, Gery, Ipsa, Fanchone – Satli, Marinescu-Texeira,Vasilache, Astafei – Tchite